PCPR Brzeg
ul. Kard Wyszyńskiego 23
49-300 Brzeg
Placówka opiekuńczo- wychowawcza jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, przeznaczoną dla dzieci i młodzieży pozbawionych częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej oraz niedostosowanych społecznie, zapewniając im dzienną lub całodobową, ciągłą lub okresową opiekę oraz wychowanie.
Kierowanie dziecka pozbawionego częściowo lub całkowicie opieki rodzicielskiej do placówki opiekuńczo- wychowawczej na pobyt całodobowy może nastąpić po wyczerpaniu możliwości udzielenia pomocy w rodzinie naturalnej lub umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej. Całodobowy pobyt dziecka w placówce opiekuńczo- wychowawczej powinien mieć charakter przejściowy- do czasu powrotu dziecka do rodziny naturalnej lub umieszczenia w rodzinnej opiece zastępczej. Za pobyt dziecka w placówce opiekuńczo- wychowawczej opłatę ponoszą, do wysokości wydatków bieżących ponoszonych na jego utrzymanie, rodzice dziecka, a także opiekunowie prawni, w przypadku, gdy dysponują dochodami dziecka . Wychowankami domu dziecka są dzieci i młodzież od 3 do 18 roku życia. W uzasadnionych przypadkach wychowankami placówki mogą być osoby powyżej 18 roku życia, jeżeli jest to niezbędne z powodu kontynuowania nauki lub innych sytuacji losowych, nie dłużej jednak niż do ukończenia 25 lat.
Placówki te dzielą się na:
Placówka socjalizacyjna jaką jest dom dziecka zapewnia całodobową opiekę i wychowanie dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodzicielskiej, dla których nie znaleziono rodzinnej opieki zastępczej. Placówka realizuje indywidualny plan pracy z dzieckiem, prowadzi kartę pobytu dziecka oraz inną niezbędną dokumentację dotyczącą dziecka i jego rodziny.
W Powiecie Brzeskim znajdują się dwie placówki socjalizacyjne i jedna wielofunkcyjna.
Domem kieruje dyrektor odpowiedzialny za całokształt działalności placówki.
Na terenie Powiatu Brzeskiego znajduje się Mieszkanie Chronione, które liczy 5 miejsc. Mieszkanie Chronione znajduje się w Brzegu , ul. Poprzeczna 3a.
Osoba usamodzielniana zamieszkująca w mieszkaniu chronionym jest obowiązana do ponoszenia częściowych kosztów utrzymania tego mieszkania proporcjonalnie do swoich dochodów.
Podstawą skierowania do placówki jest orzeczenie sądu, na wniosek rodziców, opiekunów prawnych lub małoletniego. Dom dziecka zapewnia w szczególności warunki prawidłowego rozwoju psychofizycznego, z uwzględnieniem zaspokojenia potrzeb emocjonalnych, kompensujących brak domu rodzinnego. Odpowiednie warunki mieszkaniowe, całodzienne wyżywienie, zaopatrzenie w bieliznę, odzież i inne przedmioty osobistego użytku. Opiekę pielęgnacyjną i w razie potrzeby konsultację oraz odpowiednią opiekę lekarską.
Wychowankom przysługuje stosownie do wieku i indywidualnych potrzeb, wyposażenie w odzież, obuwie, bieliznę i inne przedmioty osobistego użytku. Placówka pokrywa także opłaty za pobyt w bursach i internatach, koszty przejazdu do miejsc uzasadnionego pobytu poza placówką i z powrotem. Wychowankowie otrzymują także na własne wydatki drobne kwoty pieniężne, zwane „kieszonkowym” wypłacane przez placówkę.
Do placówki kieruje powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, posiadający miejsce w tej placówce.
Osoba, która osiągnęła pełnoletność w placówce zostaje objęta pomocą mającą na celu jej życiowe usamodzielnienie i integrację ze środowiskiem poprzez pracę socjalną, a także pomocą pieniężną na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki, w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w tym w mieszkaniu chronionym, w uzyskaniu zatrudnienia oraz na zagospodarowanie w formie rzeczowej.
Pomoc ta przysługuje osobie skierowanej na podstawie orzeczenia sądu. Warunkiem udzielenia pomocy na usamodzielnienie i kontynuowanie nauki jest zobowiązanie się osoby do realizacji indywidualnego programu, który określa sposób i formy współdziałania i wspierania osoby usamodzielnianej w kontaktach z rodziną i środowiskiem, uzyskanie wykształcenia zgodnego z możliwościami i aspiracjami osoby usamodzielnianej, uzyskanie kwalifikacji zawodowych, uzyskanie pomocy w ustaleniu uprawnień do ubezpieczenia zdrowotnego, podjęcia zatrudnienia, pomocy w uzyskaniu przysługujących świadczeń, pomocy w uzyskaniu odpowiednich warunków mieszkaniowych, w szczególności poprzez:
Pomoc pieniężna na usamodzielnienie może być przyznana na zaspokojenie ważnej życiowej potrzeby, w szczególności na polepszenie warunków mieszkaniowych, stworzenie warunków do działalności zarobkowej, w tym podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz na pokrycie wydatków związanych z nauką. Pomoc pieniężna na kontynuowanie nauki przyznaje się po przedłożeniu na początku każdego semestru zaświadczenia stwierdzającego kontynuowanie nauki.
W skład pomocy na zagospodarowanie mogą wchodzić:
Warunkiem przyznania pomocy pieniężnej na usamodzielnienie, kontynuowanie nauki, zagospodarowanie w formie rzeczowej jest sporządzenie indywidualnego programu usamodzielnienia.
Wniosek o przyznanie pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki, usamodzielnienie składa się do Starosty właściwego ze względu za miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem w placówce.
Pomoc pieniężna na zagospodarowanie w formie rzeczowej udziela Starosta właściwy ze względu na miejsce osiedlenia się osoby usamodzielnianej.
Osoba sprawująca nadzór nad placówkami opiekuńczo- wychowawczymi i usamodzielnieniem wychowanków tych placówek:
Agnieszka Milczanowska,
Tel: 77 549 34 25
e-mail: a.milczanowska@pcprbrzeg.pl; sekretariat@pcprbrzeg.pl