Jesteś tutaj: Start / Rodziny zastępcze

Rodziny zastępcze

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

UWAGA ROZDINY ZASTĘPCZE

2020-03-18

Ze względu na sytuację związaną z koronawirusem informuję, że wszystkie oceny dzieci i rodzin zastępczych zostają zawieszone do odwołania.
O nowych terminach spotkań i ocen będziecie Państwo informowani przez pracowników PCPR.

Aleksander Podgórny
Dyrektor PCPR Brzeg

Zarządzenie nr 2/2019 Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z dnia 05.01.2019r.

2019-02-15

Zarządzenie nr 2/2019

Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

z dnia 05.01.2019r.

w sprawie określenia wysokości świadczenia oraz zasad przyznawania i rozliczania dofinansowania do wypoczynku dla dzieci i młodzieży przebywających w rodzinnej pieczy zastępczej.

 

 

Czytaj więcej o: Zarządzenie nr 2/2019 Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z dnia 05.01.2019r.

Uchwała Nr XXXIX/307/18 Rady Powiatu Brzeskiego z dnia 26 kwietnia 2018 r

2018-06-11

Rodziny zastępcze – prawa, obowiązki, typy rodzin

2018-06-11

I. Rodziny zastępcze – prawa, obowiązki, typy rodzin

Rodzinna opieka zastępcza, ze względu na swą specyfikę - indywidualny kontakt dziecka z opiekunem jest obecnie jedną z najbardziej potrzebnych form opieki nad dziećmi, którą można sprawować po przejściu przez kandydatów do pełnienia tej funkcji szkolenia i uzyskaniu kompetencji w tym zakresie.
Przy czym, osoby spokrewnione mogą być ustanawiane rodzinami zastępczymi przez sąd - bez szkolenia.

Rodzina zastępcza jest pomocą zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, daje im szansę na reintegrację, pozwala - poprzez zastępstwo w najważniejszej z ról społecznych - rozwiązać sprawy konfliktowe i trudne, zrozumieć istotę problemów występujących w rodzinie, jej celem jest wzmocnienie rodzin naturalnych tak, aby dzieci mogły do nich wrócić, aby po zrozumieniu przyczyn kryzysu w swojej rodzinie umiały tworzyć trwałe związki.

W rodzinie zastępczej przebiega proces pracy wychowawczej, prowadzony przez zespół osób w składzie: opiekunowie zastępczy, pracownicy socjalni, pracownicy sądów, lekarze, doradcy, terapeuci oraz rodzice biologiczni.

Utworzenie rodziny zastępczej nie powoduje powstania więzi rodzinno-prawnej pomiędzy opiekunami a dzieckiem. Dziecko przyjęte do rodziny nie staje się dzieckiem tej rodziny, nie powstają też obowiązki i uprawnienia alimentacyjne czy dotyczące dziedziczenia. Stan cywilny dziecka nie ulega zmianie, dziecko nie przyjmuje obowiązkowo nazwiska opiekunów, a rodzina zastępcza nie przejmuje pełni władzy rodzicielskiej nad dziećmi. Funkcja ta ustaje z dniem uregulowania w inny sposób sytuacji opiekuńczej dziecka  (powrót dziecka do rodziny, umieszczenie w placówce, adopcja) lub z dniem uzyskania pełnoletności.

 

Czytaj więcej o: Rodziny zastępcze – prawa, obowiązki, typy rodzin

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:PCPR Brzeg
Data utworzenia:2017-10-06
Data publikacji:2017-10-06
Osoba sporządzająca dokument:Administrator
Osoba wprowadzająca dokument:Administrator
Liczba odwiedzin:9348